Doğu Karadeniz Göknarı

DOĞU KARADENİZ GÖKNARI (ABIES NORDMANNIANA)

A A

Anavatanım Türkiye, Gürcistan ve Kafkaslar´dır. Ülkemizde en geniş yayılım alanım Kuzey Anadolu´nun dağlık kesimleridir. Dünyanın en görkemli örnekleri ülkemizde Gümüşhane Örümcek Ormanları´nda bulunmaktadır. Çamgiller (pinaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda piramidal formda olan habitusum, daha sonraki dönemlerde, geniş piramidal bir tepe oluşturur. Alt dallarım aşağıya sarkmış görünür. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

60 metre boya, 2 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşayabilirim.

Başlangıçta gövde kabuğum ince, düzgün, gri-kül renkli, daha sonraki dönemlerde kalın ve hafif çatlaklar oluşturur.

İğne yapraklarım, dar, 2-3 cm uzunluğunda, uçları küt ya da kertiklidir. Kozalaklı dallarımdaki iğne yapraklarım sivri uçludur. Yapraklarımın üst kısmı parlak koyu yeşil renkte olup alt kısmında iki adet stoma bandı bulunur. Genç sürgünlerim siyah tüylerle kaplıdır.

Erkek çiçeklerim, sarı, kırmızı kozalaklar halinde, olgunlaşınca morumsu kahverengiye dönüşür. Dişi çiçeklerim, sadece tepeye yakın sürgünlerimin üzerinde dik konumdaki kozalakçıklar halindedir. Açık yeşil renkte ve 15-20 cm boyundadır.

Odunum kerestecilik, kutu ve kasa yapımının yanısıra kâğıt yapımında da kullanılır. Park ve bahçelerde soliter veya gruplar halinde olarak kullanılırım. Avrupada iklim değişikliklerinden kaynaklanan orman kaybını azaltmak amacıyla ağaçlandırma çalışmalarında, yoğun olarak kullanıldım.

Örümcek Ormanları tabiat koruma alanı içerisinde yer alan ve en uzunu 61.5 metre boyunda olan Doğu Karadeniz Göknarı’nın Avrupanın en uzun boylu Göknar Ağacı olduğu tespit edilmiştir.

Doğu Karadeniz Göknarı - Abies nordmanniana
Doğu Karadeniz Göknarı - Abies nordmanniana
Doğu Karadeniz Göknarı - Abies nordmanniana
Doğu Karadeniz Göknarı - Abies nordmanniana
Doğu Karadeniz Göknarı - Abies nordmanniana