Uludağ Göknarı

ULUDAĞ GÖKNARI (ABIES BORNMÜLLERIANA)

A A

Anavatanım Türkiye´dir. Ülkemizde Batı Karadeniz ve Marmara Bölgesi´nde yayılım gösteririm. Türkiye’ye özgü endemik bir ağacım. Çamgiller (pinaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda piramidal formda olan habitusum, daha sonraki dönemlerde, dar piramidal bir tepe oluşturur. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

40 metre boya, 2 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşayabilirim.

Başlangıçta gövde kabuğum ince, düzgün, gri-kül renkli, daha sonraki dönemlerde kalın ve hafif çatlaklar oluşturur.

İğne yapraklarım dar 2-3 cm uzunluğunda uçları küt ya da kertiklidir. Kozalaklı dallarımdaki iğne yapraklarım sivri uçludur. Yapraklarımın üst kısmı parlak koyu yeşil renkte olup alt kısmında iki adet stoma bandı bulunur. Stoma bantlarım yapraklarımın üst kısmının uçlarında da gözükür. Genç sürgünlerimde tüy olmamasıyla Doğu Karadeniz Göknarı´ndan ayırtedilebilirim.

Erkek çiçeklerim, sarı, kırmızı kozalaklar halinde, olgunlaşınca morumsu kahverengiye dönüşür. Dişi çiçeklerim, sadece tepeye yakın sürgünlerimin üzerinde dik konumdaki kozalakçıklar halindedir. Açık yeşil renkte ve 15-20 cm boyundadır.

Büyük cüsseli bir ağaç olduğumdan, geniş alanlarda kullanılmalıyım dar ve küçük ölçekli bahçeler için uygun değilimdir. Park ve bahçelerde grup halinde veya soliter olarak kullanılırım. Odunum kereste, kutu ve kasa yapımının yanısıra kâğıt yapımında da kullanılır.

Uludağ Göknarı - Abies bornmülleriana
Uludağ Göknarı - Abies bornmülleriana
Uludağ Göknarı - Abies bornmülleriana
Uludağ Göknarı - Abies bornmülleriana
Uludağ Göknarı - Abies bornmülleriana