Douglas Göknarı

DOUGLAS GÖKNARI (PSEUDOTSUGA MENZIESII)

A A

Anavatanım Kanada ve Kuzey Amerika´nın batı kesimleridir. Çamgiller (pinaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda piramidal formda olan habitusum, daha sonraki dönemlerde, dağınık bir tepe oluşturur. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

130 metre boya, 5 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1500 yıl yaşayabilirim.

Başlangıçta gövde kabuğum düz, ince, daha sonraki dönemlerde kalın, geniş levhalı ve çatlaklıdır.

İğne yapraklarım 2-3 cm büyüklüğünde genellikle düz, nadiren eğridir. İğne yapraklarımın üst yüzü mavimsi yeşil veya koyu renkte, alt yüzünde boz ya da beyaz renkli iki adet stoma çizgisi bulunur. Yaprak uçlarım küt veya sivri olup sürgüne tarak şeklinde veya iki sıra halinde dizilmişlerdir. Yaşlı sürgünlerimin üzerindeki diziliş her yöndedir. Sürgünlerim önce portakal renkli, sonra kahve renkli ve tüylüdür. İğne yapraklarım ezildiğinde aromatik bir koku verir.

Önceleri yeşil renkte, olgunlaştıklarında çikolata renkli olan kozalaklarım, 5-10 cm uzunluğunda, sarkık, dış pulları geniş ve derimsi olup uçları dışarıdan görülür. Mart-mayıs arasında açan erkek çiçeklerim portakal kırmızısı renginde, dişi çiçeklerim ise erguvanı kırmızı renklidir.

Zengin tanen kaynağı olan kabuğumdan açık kahverengi bir boya elde edilir. Kabuğum zift içerdiğinden, çok fazla ısı vererek yanar ve neredeyse hiç duman çıkarmaz, bu yüzden yakıt olarak da kullanılabilirim. Ahşabım, ağır, güçlü, dayanıklı ve kolay işlenir olduğundan ağır inşaat, telgraf direkleri, mobilya yapımında kullanılır.

Douglas Göknarı - Pseudotsuga menziesii
Douglas Göknarı - Pseudotsuga menziesii
Douglas Göknarı - Pseudotsuga menziesii
Douglas Göknarı - Pseudotsuga menziesii
Douglas Göknarı - Pseudotsuga menziesii