Kıbrıs Sediri

KIBRIS SEDİRİ (CEDRUS BREVIFOLIA)

A A

Anavatanım Kıbrıs´tır. Türkiye’de Toros Dağları üzerinde yayılış gösteririm. Çamgiller (pinaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda piramidal formda olan habitusum, yaşlandıkça tepe yapısının bozulması nedeniyle şemsiye görünümünü alır. Toros sedirine benzeyen habitusum daha dar bir yapıya sahiptir. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

30 metre boya, 2 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 3000 yıl yaşarım.

Başlangıçta gövde kabuğum parlak, kahverengi veya koyu gri renkte, daha sonraki dönemlerde çatlaklı ve gri-siyah renktedir.

Toros Sediri´nden daha kısa, koyu yeşil, sert ve batıcı olan iğne yapraklarım, kısa sürgünlerim üzerinde rozet şeklinde oluşur. Dallarım gövdeden genellikle 90 derecelik bir açı ile çıkarlar.

Çiçeklerim sonbaharda kısa sürgünler üzerinde yer alırlar. Polen kümelerim sarı renktedir. Dişi çiçeklerim daha küçük ve yeşilimsi renktedir. Kozalaklarım yumurtamsı ve diğer sedir türlerinin kozalaklarından küçüktür.

Geçmişte gemicilikte kullanılmamın sonucu bugün nerdeyse yok olma noktasına geldim. En ilginç özelliğim, diğer sedir türlerine göre en küçük yaprak yapısına sahip olduğumdan bonsai ağaç yapımı açısından özelim. Park ve bahçelerde grup halinde veya soliter olarak kullanılırım.

Kıbrıs Sediri - Cedrus brevifolia
Kıbrıs Sediri - Cedrus brevifolia
Kıbrıs Sediri - Cedrus brevifolia
Kıbrıs Sediri - Cedrus brevifolia
Kıbrıs Sediri - Cedrus brevifolia