Japon Kadife Çamı

JAPON KADİFE ÇAMI (CRYPTOMERIA JAPONICA)

A A

Anavatanım Japonya’dır. Bataklık Servisigiller (taxodiaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda dar piramidal formda olan habitusum daha sonraki dönemlerde geniş, yuvarlak tepeli ya da piramidal bir yapıdadır. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

Anavatanımda 70 metre boya, 4 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 4000 yıl yaşayabilirim.

Gövde kabuğum kalın, kırmızımsı kahverengi ile koyu gri renkte, uzunlamasına dar şeritler halinde çatlaklıdır.

İğne yapraklarım sivri uçlu olup, enine kesitleri 3-4 köşeli, kenarları tamdır. Dip kısmı geniştir. Sürgünlerime 5 sıralı sarmal olarak dizilir. Yapraklarımın her yüzünde stoma çizgileri vardır. İğne yapraklarım sürgünleri tamamen örtecek şekilde dizilmiştir. İlkbahar ve yaz aylarında yeşil olan yapraklarım sonbahar döneminde bakır kırmızısı bir renklenme gösterir. Henüz pul yaprağa dönüşmemiş gençlik yaprakları tüy gibi yumuşak ve kadifemsi yapıdadır.

Erkek çiçeklerim, sonbaharda sürgünlerin uç kısmında bulunur. Erkek çiçek kozalağımın pulları sarmal dizilir ve her bir pulun altında 4-5 tane çiçek tozu torbası bulunur, torbalar açıldığında portakal sarısı renk alır. Dişi çiçeklerim yuvarlak formda kozalak oluşturur. Kozalak karpellerim ile dış pullarımın her biri, birbiri ile kısmen kaynaşmıştır. Uç kısımları ise serbesttir.

Japonya´nın en uzun ömürlü ve değerli ağaçlarından birisiyim. Yapraklarım çok aromatik olup Şinto Mabetleri ve Budist Tapınaklarında tütsü çubuğu olarak kullanılırım. Ahşabım hafif, hoş kokulu, ince taneli ve çürümeye karşı dayanıklıdır. Kolay işlenen odunum bina, gemi, mobilya, müzik aletleri, mutfak eşyaları ve kâğıt üretimi için kullanılır. Japonya´nın ulusal ağacıyımdır. 1930´lu yıllardan itibaren ülkemizde de ağaçlandırma çalışmalarında kullanıldım.

Japon Kadife Çamı - Cryptomeria japonica
Japon Kadife Çamı - Cryptomeria japonica
Japon Kadife Çamı - Cryptomeria japonica
Japon Kadife Çamı - Cryptomeria japonica
Japon Kadife Çamı - Cryptomeria japonica