Bataklık Servisi

BATAKLIK SERVİSİ (TAXODIUM DISTICHUM)

A A

Anavatanım Kuzey Amerika ve Meksika´dır. Bataklık Servisigiller (taxodiaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda konik formlu olan habitusum, daha sonraki dönemlerde geniş ve dağınık tepeli bir form oluşturur. Gövdemin kök kısmında genişçe bir payanda ve destek kısmı vardır. Büyük boylu, yaprağını döken bir ağacım.

40 metre boya, 4,5 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 2500 yıl yaşayabilirim.

Gövde kabuğum koyu kırmızı-kahve renkli, ince şerit levhalar halinde çatlaklıdır.

Açık yeşil renkli iğne yapraklarım 2 sıra üzerinde dizili olup, yumuşak ve kısa sürgünler üzerinde tüysü yaprak şeklindedir. Sonbaharda önce sarı sonra bakır kırmızı renge dönüşen yapraklarım kışın dökülür.

Erkek çiçeklerim, uzun bir çiçek ekseni üzerinde bir araya gelerek terminal konumlu, aşağı sarkık salkım tipi çiçek kurulları oluşturur. Dişi çiçeklerimin oluşturduğu kozalaklar, küre formunda, reçineli ve koyu morumsu-kahverengi renkte, kısa saplıdır.

Bataklık bölgelerinde, su yüzeyinden 1metre kadar yukarıya çıkan hava kökleri (solunum kökleri) yaparım. Günümüzde ılıman bölgelerdeki bataklıkların ve büyük nehirlerin kenarında, ayrıca uzun süre su altında kalan yerlerin ağaçlandırılmasında kullanılmaktayım.

Sekoya ve Mamut Ağaçları gibi jeolojik devirlerde, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da geniş ormanlar kurdum. Ülkemizde Kütahya Tunçbilek Linyit Kömür Yatakları´nda fosil kalıntılarıma rastlanılmıştır. Park ve bahçelerde grup halinde veya soliter olarak kullanılırım.

Bataklık Servisi - Taxodium distichum
Bataklık Servisi - Taxodium distichum
Bataklık Servisi - Taxodium distichum
Bataklık Servisi - Taxodium distichum
Bataklık Servisi - Taxodium distichum