Avrupa Ladini

AVRUPA LADİNİ (PICEA ABIES)

A A

Anavatanım Kuzey ve Orta Avrupa´dır. Çamgiller (pinaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda piramidal formda olan habitusum, daha sonraki dönemlerde sivri, dar konik bir tepe oluşturur. Serbest büyüdüğümde toprağa kadar dallanırım. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

60 metre boya, 3 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşayabilirim.

Başlangıçta gövde kabuğum açık kahverengi renkte, daha sonraki dönemlerde kırmızımsı açık kahverengi ya da grimsi renklidir. Gövde kabuğum ufak levhalar halinde dökülür.

Parlak açık yeşil renkli iğne yapraklarım 1-2 cm. Uzunlukta olup genç ve gölge sürgünlerimde yatay uzanırlar, ışık alan yaşlı dallarımda yapraklar yukarı doğru fırça gibi yönelmiş ve sivri uçludur.

Erkek çiçeklerim, başlangıçta çilek renginde, olgunlaşınca sarı renkte olur. Dişi çiçeklerim daha çok tepenin yukarı kısımlarında bulunur, önce dik, tozlaşmadan sonra aşağı sarkar.

Kozalaklarım, 10-15 cm. uzunlukta yumurta şeklinde uzunca silindir veya yuvarlak formda olup aşağı ve yanlara doğru yönelmişlerdir kozalak pullarının uç kısımları seyrek kaba dişlidir. Kozalaklarım olgunlaştıklarında açılmadan yere düşerler.

Ağacım zift ve terebentin kaynağıdır. Terebentin su geçirmez özellikte olduğundan ahşap koruyucudur. Yapraklarımdan elde edilen uçucu bir yağ parfümeride kullanılır. Tohumumdan elde edilen yağ vernik üretiminde kullanılır ahşabım orta sertlikte, oldukça elastik, suya oldukça dayanıklı, hafif olduğundan  marangozlukta, doğrama, müzik aletleri yapımında kullanılırım. Kâğıt endüstrisinde hammadde olarak kullanıldığım için değerliyim. Park ve bahçelerde grup halinde veya soliter olarak kullanılırım.

Avrupa Ladini - Picea abies
Avrupa Ladini - Picea abies
Avrupa Ladini - Picea abies
Avrupa Ladini - Picea abies
Avrupa Ladini - Picea abies