Doğu Ladini

DOĞU LADİNİ (PICEA ORIENTALIS)

A A

Anavatanım Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi ve Kafkaslar´dır. Çamgiller (pinaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda piramidal formda olan habitusum, daha sonraki dönemlerde sivri, dar konik bir tepe oluşturur. Serbest büyüdüğümde toprağa kadar dallanırım. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

60 metre boya, 3 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşayabilirim.

Başlangıçta gövde kabuğum açık renkli ve düzgün, daha sonraki dönemlerde koyu renkli ve çatlaklı yapı oluşturur.

İğne yapraklarım parlak koyu yeşil renkte, etli olup ladin türlerinin içinde en kısa iğne yapraklarımla ayrılırım. İğne yapraklarım 4 köşelidir ve her yüzde 1-4 sıra stoma çizgisi bulunmaktadır.

Erkek çiçeklerim, karmen kırmızısı renkte ve kozalakçık şeklindedir. Dişi çiçeklerim; violet renginde, 3-9 cm. uzunlukta, oval-silindirik formdadır. Kozalak pullarım ters yumurta biçiminde, dişsiz ve yuvarlakçadır. Bu özelliğim ile Avrupa ladininden ayrılırım.

Ağacım zift ve terebentin kaynağıdır. Terebentin su geçirmez özellikte olduğundan ahşap koruyucudur. Yapraklarımdan elde edilen uçucu bir yağ parfümeride kullanılır. Tohumumdan elde edilen yağ vernik üretiminde kullanılır ahşabım orta sertlikte, oldukça elastik, suya oldukça dayanıklı, hafif olduğundan  marangozlukta, doğrama, müzik aletleri yapımında kullanılırım. Kâğıt endüstrisinde hammadde olarak kullanıldığım için değerliyim. Park ve bahçelerde grup halinde veya soliter olarak kullanılırım.

Gümüşhane Örümcek Ormanı sınırları içerisinde bulunan Doğu Ladini ağaçları, 57.6 metreyle en boylu ve 192 cm. çap ile en kalın ağaçlar arasında yer almaktadır.

Doğu Ladini - Picea orientalis
Doğu Ladini - Picea orientalis
Doğu Ladini - Picea orientalis
Doğu Ladini - Picea orientalis
Doğu Ladini - Picea orientalis