Ak Ladin

AK LADİN (PICEA GLAUCA)

A A

Anavatanım Kanada ve Amerika´dır. Çamgiller (pinaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda piramidal formda olan habitusum, daha sonraki dönemlerde sivri, konik bir tepe oluşturur. Serbest büyüdüğümde toprağa kadar dallanırım. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

40 metre boya, 1 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşayabilirim.

Gövde kabuğum gri-kahverengi, ince pullu ve levhalıdır. Gövde kabuğum küçük bir dairesel plakalar halinde dökülür.

Küt veya sivri uçlu iğne yapraklarım mavimsi-yeşil renkte, bir önceki yıla ait sürgündekiler yeşil renkli, 4 köşeli, her yüzde 3-4 stoma çizgili, ovuşturulduğunda hoş olmayan koku çıkar.

Erkek çiçeklerim, sarı renkte olur. Dişi çiçeklerim daha çok tepenin yukarı kısımlarında bulunur, önce dik, tozlaşmadan sonra aşağı sarkar.

Kozalaklarım, dar, silindirik formda, kozalak pullarım açık kahverengi, ince, yumuşak, sırt kısmı çizgili ve tam kenarlıdır.

Kanada’da kâğıt endüstrisinde hammadde olarak kullanıldığım için değerliyim. ABD’nin Kuzey Dakota eyeletinin devlet ağacı statüsündeyim. Kanada Ladini ya da Kokarca Ladini olarak da bilinirim. Park ve bahçelerde grup halinde veya soliter olarak kullanılırım. Amerika´nın yerli halkı kızılderililer tarafından gıda, ilaç, boya elde etmek gibi çeşitli amaçlarlarla 166 farklı alanda kullanıldım.

Ak Ladin - Picea glauca
Ak Ladin - Picea glauca
Ak Ladin - Picea glauca
Ak Ladin - Picea glauca
Ak Ladin - Picea glauca
Ak Ladin - Picea glauca