Sarıçam

SARIÇAM (PINUS SYLVESTRIS)

A A

Anavatanım Kuzey Yarım Küre´de Akdeniz iklim etkisinde olan bölgelerden, kuzeydeki 70. enleme kadar yayılış yaparım. Ülkemizde de tüm Karadeniz bölgesi boyunca yayılış yaparken, en güney yayılışımı Kayseri civarında yaparım. Dünyada deniz seviyesinde yayılış gösterdiğim tek yer Trabzon Çamburnu Mevki´dir. Çamgiller (pinaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda piramidal formda olan habitusum, daha sonraki dönemlerde narin gövdeli, sivri tepeli, ince dallı veya dolgun gövdeli, yayvan tepeli, kalın dallı bir form oluşturur. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

50 metre boya, 2 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşayabilirim.

Başlangıçta gövde kabuğum tilki sarısı-hardal sarısı renkte, ince kabuklu levhalar halinde ayrılırken, daha sonraki dönemlerde gri-kahverenkli, kalın ve çatlaklıdır.

Kısa ve kalın iğne yapraklarım mavimsi yeşil renkte, ikişerli gruplar halinde bir kınla dipten bağlanmıştır. Uçları sivri, batıcı ve kenarları ince dişlidir.

Erkek çiçeklerim yeni sürgünlerin diplerinde sarı, turuncu-pembe renkli kozalakçık demetleri halindedir. Olgunlaşınca uzar ve sararır.
Uzun saplı, pembe dişi çiçeklerim yeni sürgünlerin ucundadır. Taze iken dik durumlu olup, tozlaşmadan sonra aşağı sarkık görünürler.

Kozalaklarım taze iken yeşil renkli iken olgunlaştıktan sonra açık kahverenklidir. İnce bir sapın ucunda aşağı doğru sarkık dururlar. Tek halde ya da 2-3 adedi bir arada bulunur. Kozalağımın taban kısmı asimetrik olup, ışık alan tarafı daha gelişmiştir. Türkiye’de doğal olarak yetişen 5 çam türü içinde en küçük kozalaklı olanıyım.

Adımı, levhalar halinde ayrılan gövde kabuğunun tilki sarısı renginden alırım. İğne yapraklarımdan kahverengi veya yeşil bir boya elde edilirken, kozalaklarımdan kırmızımsı sarı bir boya elde edilir. Ahşabımdan reçine ve terebentin elde edilir. Terebentinim tıbbi alanlarda kullanılırken, terebentin çıkarıldıktan sonra kalan madde  kemancılar tarafından yaylarında ve ayrıca mühür mumu, vernik vb. yapımında kullanılır. Reçinem işlenerek iyi bir ahşap koruyucu olarak su geçirmezlik için kullanılır. Yapraklarımdan elde edilen uçucu yağ parfümeri ve tıbbi alanlarda kullanılır. Hafif, yumuşak, elastik, dayanıklı, ahşabım reçine bakımından zengin. İnşaat, mobilya, kâğıt imalatında alanlarında kullanılır. Park ve bahçelerde grup halinde veya soliter olarak kullanılırım.

Sarıçam - Pinus sylvestris
Sarıçam - Pinus sylvestris
Sarıçam - Pinus sylvestris
Sarıçam - Pinus sylvestris
Sarıçam - Pinus sylvestris
Sarıçam - Pinus sylvestris