Sahil Çamı

SAHİL ÇAMI (PINUS PINASTER)

A A

Anavatanım Portekiz, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Tunus’un Akdeniz kıyıları ile Fransa´nın Atlantik Okyanusu kıyılarıdır. Çamgiller (pinaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda piramidal formda olan habitusum, daha sonraki dönemlerde dağınık tepeli bir form oluşturur. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

30 metre boya 1,5 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 300 yıl yaşayabilirim.

Gövde kabuğum kırmızımsı kahverengi, kalın, derin çatlaklı yapıdadır.

Uzun ve kalın iğne yapraklarım parlak mavimsi-yeşil ve sarımsı-yeşil renktedir. İkişerli gruplar halinde bir kınla dipten bağlanmıştır. Uçları sivri, batıcı ve kenarları ince dişlidir. Çam ağaçları içerisinde en uzun iğne yapraklı olan türüyüm.

Erkek çiçeklerim silindirik formda, sarı renkte kozalakçıklar oluştururlar. Dişi çiçeklerimin oluşturduğu kozalaklar kırmızımsı - kahverengi renkte ve saplıdır. Kozalağım tam simetrik değildir. Kozalak pullarım kalkan şeklinde olup keskin kenarlıdır. Kozalağımın ışık gören tarafında göbek çok fazla gelişmiş, çıkıntılıdır.

Sahil kumulların stabilizasyonunda önemli rol oynarım. Ülkemizde 1960 yılından beri endüstriyel alanlarda kullanılmak ve ormanların yeniden ağaçlandırma çalışmalarında uzun yıllardır kullanılmaktayım. Fransa, İspanya ve Portekiz´deki kereste ormancılığındaki en önemli ağaçlardan birisiyim. Fransa´daki Landes Ormanları Avrupa´daki en büyük insan yapımı Sahil Çamı ormanıdır. Ahşabımdan reçine ve terebentin elde edilir. Terebentinim tıbbi alanlarda kullanılırken, terebentin çıkarıldıktan sonra kalan madde  kemancılar tarafından yaylarında ve ayrıca mühür mumu, vernik vb. yapımında kullanılır. Reçinem işlenerek iyi bir ahşap koruyucu olarak su geçirmezlik için kullanılır. Endüstriyel kullanımlara ek olarak, ılıman iklime sahip bölgelerde genellikle park ve bahçelere ekilen popüler bir süs ağacıdır. Diğer bir adım da Deniz Çamı´dır.

Sahil Çamı - Pinus pinaster
Sahil Çamı - Pinus pinaster
Sahil Çamı - Pinus pinaster
Sahil Çamı - Pinus pinaster
Sahil Çamı - Pinus pinaster