Dev Sekoya

DEV SEKOYA (SEQUOIADENDRON GIGANTEUM)

A A

Anavatanım Kuzey Amerika´nın batı kesimleridir. Bataklık servisigiller (taxodiaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda konik formlu olan habitusum, daha sonraki dönemlerde kök kısmında genişleyen, geniş ve dağınık tepeli bir form oluştururum. Gövdemin kök kısmında genişçe bir payanda ve destek kısmı vardır. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

100 metre boya, 10 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 5000 yıl yaşayabilirim.

Gövde kabuğum koyu kahverengi ile kırmızımsı kahverengi renkli oldukça kalın boyuna derin çatlaklı, lifli, süngerimsi yumuşaklıkta bir yapıdadır.

Mavimsi-yeşil renkli, sürgünlere, sarmal olarak dizilen yapraklarım. 2 farklı formdadır. Yan dallarım üzerindeki yapraklar, kısa, üçgenimsi, sürgünlere yatık üç sıralı, olarak gibi dizilmişlerdir. Üst yüzlerinde belirgin halde iki stoma bandı vardır. İkinci tip yapraklarım; ana sürgün uçlarında ve kozalak taşıyan verimli sürgünler üzerinde yer alır ve daha uzun, sivri uçludurlar.

Erkek çiçeklerim çok sayıda etamin pulunun kısa bir eksen üzerinde sarmal olarak dizilmesinden oluşan kozalak formundadır. Dişi çiçeklerimin oluşturduğu kozalaklar, yumurta biçiminde, 25-40 adet odunlaşmış karpellerden oluşur. Karpellerin üst yüzleri buruşuktur. Kozalaklarım 2 yılda olgunlaşır.

Avrupa’da ve Türkiye’nin ılıman yerlerinde güzel gelişim göstermekteyim. Örneklerime İstanbul’daki muhtelif park ve bahçelerde, eski Boğaziçi korularında tek-tük rastlanır. Çap, hacim ve yaş bakımından dünyanın en cüsseli ağacıyım. Tohumlarımdan elde edilen koyu-kırmızı renkli, pudramsı toz halinde pigment maddesi suda eritildiğinde solmayan bir mürekkep elde edilir. Kabuğum tamamen yangına dayanıklıdır. Bunun nedeni reçinesiz olması ve özsuyumun yangın söndürücülerinde kullanılan tanik asit denilen bir kimyasal içermesindendir. Öz odun veya iç odun da reçinesiz ve tanik aside sahiptir ve kolay yanmaz.

Doğal yayılış alanım Kaliforniya’nın Sierra Nevada Dağları olduğu için ağaçlarıma, "Sierra’nın Bekçileri" de denilir.  Sadece kıymetli bir orman ağacı değil, aynı zamanda dekoratif bir park ve bahçe ağacıyım.

Dev Sekoya - Sequoiadendron giganteum
Dev Sekoya - Sequoiadendron giganteum
Dev Sekoya - Sequoiadendron giganteum
Dev Sekoya - Sequoiadendron giganteum
Dev Sekoya - Sequoiadendron giganteum