Batı Mazısı

BATI MAZISI (THUJA OCCIDENTALIS)

A A

Anavatanım Kuzey Amerika´nın doğusu ve Kanada´nın güney kesimleridir. Servigiller (cupressaceae) ailesindenim.

Geç ağaçlarda dar piramidal tepeli sık dallı olan habitusum, daha sonraki dönemlerde bozuk tepeli ve sarkık dallı bir yapı oluşturur. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

20 metre boya, 1 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşayabilirim.

Başlangıçta gövde kabuğum kızıl kahverengi ile açık gri kahverengi renkte, lifli olup, daha sonraki dönemlerde ince, uzunlamasına çatlaklı, bir yapıdadır.

Üst yüzleri mat, koyu yeşil, alt yüzleri açık yeşil renk olan pul yapraklarımın sırt kısmında çıkıntılı halde küresel formlu yağ bezeleri vardır. Alt yüzlerinde beyaz-gri stoma çizgileri yoktur.

Kısa sürgünlerimin ucunda, dikine duran, fakat sonraları aşağı doğru sarkan erkek çiçeklerim, altı adet etamin pulundan oluşan yumurta formunda küçük kozalak şeklindedir. Dişi çiçeklerim, kiremitvari dizilmiş 8-10 adet deri gibi sert puldan oluşmuş kozalak formundadır. Kozalak pullarımın ucu yuvarlakçadır, sırt kısmında sivri bir çıkıntı (mahmuz) her zaman bulunmaz. Kozalaklarım 1 yılda olgunlaşır.

Odunum hafif, yumuşak, sarı-yeşil renkte, kokuludur. Direk, gemi ve ev inşaatında kullanılırım. Yapraklarım denizcilikte iskorpit hastalığına karşı koruyucu olarak kullanılır. Park-bahçe düzenlemelerinde çit bitkisi olarak kıymetliyim. Pek çok kültür formum ise soliter ya da küçük grup oluşturmada, dikkat çekici objeler olarak kullanılmaya uygundur. Yaprak ve dallarımdan elde edilen yağ parfümeride ve ilaçlarda kullanılır. Bu esansiyel yağ ayrıca böcek kovucu özelliklere sahiptir.

Batı Mazısı - Thuja occidentalis
Batı Mazısı - Thuja occidentalis
Batı Mazısı - Thuja occidentalis
Batı Mazısı - Thuja occidentalis
Batı Mazısı - Thuja occidentalis