Doğu Mazısı

DOĞU MAZISI (THUJA ORIENTALIS)

A A

Anavatanım Kore, Hindistan, Mançurya, Kuzey ve Batı Çin’dir. Servigiller (cupressaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda oval veya geniş piramidal formlu olan habitusum, daha sonraki dönemlerde geniş, yuvarlak ve düzensiz tepeli, bol dallı bir yapıdadır. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

Anavatanımda 25 metre boya, 1.5 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşayabilirim.

Başlangıçta gövde kabuğum kızıl kahverengi ile açık gri kahverenginde olup, daha sonraki dönemlerde ince, uzunlamasına şeritler halinde soyularak dökülür.

Sürgünlerim dikey bir düzeyde dallanmış olup yapraklı dal ve dalcıklarım kitap sayfası gibi birbirine dik yönde paralel dururlar.

Yeşil veya sarımsı yeşil renkte olan pul yapraklarımın sırtlarında çizgi halinde bir girinti ve bu girintinin içerisinde yağ bezesi vardır. Genç sürgünlerim ovuşturulduğunda hafif reçine kokar.

Erkek çiçeklerim yumurtamsı, sarımsı yeşil renktedir.

Kozalaklarım olgunlaşmadan önce mavi-yeşil, dumanlı, buğulu ve etlidir. Olgunlaştığında ise kahverengi, odunsu ve serttir. Odunlaşan kozalak pullarımın sırt kısmında uçları çengel gibi geriye kıvrık halde mahmuzlar vardır. Kozalaklarım batı mazısı ve boylu mazıya nazaran daha büyüktür.

Genç sürgünlerimden sarı bir boya elde edilir. Çin’de bazı bölgelerin tapınaklarında yeşilliklerim tütsü olarak kullanılır. Kuraklığa dayanıklı olduğumdan ve uzun yaşam ve canlılığı temsil ettiğimden anavatanımda yaşam ağacı olarak tapınak çevrelerinde kullanılırım. Form kesimleri ile yıl boyunca opak çitlerin oluşturulması için uygunum.

Doğu Mazısı - Thuja orientalis
Doğu Mazısı - Thuja orientalis
Doğu Mazısı - Thuja orientalis
Doğu Mazısı - Thuja orientalis
Doğu Mazısı - Thuja orientalis
Doğu Mazısı - Thuja orientalis