Boylu Mazı

BOYLU MAZI (THUJA PLICATA)

A A

Anavatanım Kuzey Amerika´nın Büyük Okyanus sahilleri ve Kanada´dır. Servigiller (cupressaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda piramidal formda olan habitusum, daha sonraki dönemlerde kök kısmında genişleyen, geniş ve dağınık tepeli bir form oluştururum. Serbest büyüdüğümde toprağa kadar dallanırım. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

Anavatanımda 70 metre boya, 6 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1500 yıl yaşayabilirim.

Başlangıçta gövde kabuğum kızıl kahverengi ile açık gri kahverenginde, lifli olup, daha sonraki dönemlerde ince, uzunlamasına çatlaklı, bir yapıdadır.

Yeşil renkte olan pul yapraklarımın, sırt kısımlarında ki yağ bezeleri belirgin değildir. Primer yapraklarım iğne yaprak şeklindedir. Yapraklarımın alt yüzünde açık gri renkli, kelebeği andıran stoma lekeleri vardır ve ovuşturulunca kuvvetli aromatik koku verir.

Kozalaklarım 10-12 adet puldan oluşmuştur. Bunlar olgunlaşınca deri gibi sertleşir.

Hem önemli bir orman ağacı, hem de dekoratif bir süs bitkisiyimdir. Park ve bahçe düzenlemelerinde canlı çit bitkisi olarak kullanıldığım gibi, soliter olarak da kullanılırım.

Yaşlı ağaçlarımda bulunan kimyasal bir madde olan Thujaplicin doğal bir mantar ilacı olarak işlev görür. Böylece ahşabın çürümesini önler. Bu etki, ağaç kesildikten sonra bile bir yüzyıl kadar sürer. Yerli Amerikalılar tarafından Güneydoğu Alaska´ya kadar geniş bir kullanım geçmişine sahibimdir. Bazı kuzeybatı sahili kabileleri, temel malzemeler için ağaca olan bağımlılıklarından dolayı kendilerini "Kızıllar Halkı" olarak nitelendirmişlerdir. Odun, konut ve totem direkleri oluşturmak için kullanılmış ve maskeler, mutfak eşyaları, kutular, panolar, aletler, kanolar, gemiler, evler ve tören nesneleri dahil olmak üzere birçok yerde kullanılmıştır.

Boylu Mazı - Thuja plicata
Boylu Mazı - Thuja plicata
Boylu Mazı - Thuja plicata
Boylu Mazı - Thuja plicata
Boylu Mazı - Thuja plicata