Dişbudak Yapraklı Akçaağaç

DİŞBUDAK YAPRAKLI AKÇAAĞAÇ (ACER NEGUNDO)

A A

Anavatanım Kuzey Amerika´dır. Sabunağacıgiller (aceraceae) ailesindenim.

Habitusum, çok geniş ve yuvarlak taçlı bir yapı oluşturur. Büyük boylu yaprağını döken bir ağacım.

Anavatanımda 25 metre boya, 1.5 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 250 yıl yaşayabilirim.

Gövde kabuğum başlangıçta açık kahverengi renkte, daha sonraki dönemlerde grimsi bej renkli, düzensiz çatlaklı bir yapıdadır.

3-5 yaprakçıktan oluşan bileşik yapraklarım sivri uçlu, yumurtamsı, kenarları dişlidir. Uçtaki yaprakçık bazen 3 loplu olur. Yapraklarımın rengi yazın üst yüzü açık yeşil, alt yüzü grimsi yeşil iken sonbaharda sarımsı yeşilden kahverengiye doğru değişir.

Erkek çiçeklerim çok ince, uzun sapların ucunda turuncu, pembe, kızıl kahverengi renkte, salkım halindedir.
 Dişi çiçeklerim açık yeşil, bazen pembe renkli, bir sapın üzerinde birkaç tanesi bir arada aşağı doğru sarkık olarak bulunur. Çiçeklerim yapraklanmadan önce açar, tozlaşmadan hemen sonra meyveye dönüşürler. Diğer akçaağaçlardan farklı olarak erkek ve dişi çiçeklerim farklı ağaçlarda bulunur.

Sarımsı yeşil renkten olgunlaştıkça kül kahverengisine dönüşen meyvelerim, çiftler halinde, dar açılı kanatlı kiraz çekirdeği şeklinde yapraklarımın altında asılıdır.

Kent içinde yol ağacı olarak, park ve bahçelerde soliter veya grup halinde kullanılırım. Yumuşak ve beyaz olan odunum tahta eşya, kutu, kasa, kâğıt hamuru ve kimyasal damıtma için kullanılır.

Dişbudak Yapraklı Akçaağaç - Acer negundo
Dişbudak Yapraklı Akçaağaç - Acer negundo
Dişbudak Yapraklı Akçaağaç - Acer negundo
Dişbudak Yapraklı Akçaağaç - Acer negundo
Dişbudak Yapraklı Akçaağaç - Acer negundo