Batı Gürgeni

BATI GÜRGENİ (CARPINUS BETULUS)

A A

Anavatanım Türkiye, Avrupa, Kafkaslar, İran ve Batı Asya´dır. Huşgiller (betulaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda piramidal olan habitusum daha sonraki dönemlerde yuvarlak ve geniş tepeli bir form oluşturur. Büyük boylu, yaprağını döken bir ağacım.

40 metre boya, 2 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 500 yıl yaşayabilirim.

Gövde kabuğum yaşlı ağaçlarda dahi pürüzsüz yeşilimsi gri renkli ve oluklu bir yapıdadır.

Oval, yumurta şeklindeki yapraklarım yeşil renkte, kenarları çift dişlidir. Sonbaharda sarı veya sarımsı yeşil renklenme gösteririm.

Aynı ağaç üzerinde bulunan sarımsı yeşil renk erkek çiçeklerim, olgunlaştığında kahverengi sarkık kurullar oluşturur. Dişi çiçeklerim yeşil renkli, oval ve dik konumludur. Dişi çiçeklerim büyük, belirgin 3 loblu brahtelerle bezenmiştir. 3 loblu brahtelerden oluşan meyve demetlerim salkım şeklinde ve dekoratif görünümlüdür.

Çok güçlü, sağlam odunum ve dayanıklılığım sebebiyle oyuncak sektöründen, gemi sektörüne kadar birçok alanda ahşap ihtiyacını karşılarım.  Basınca dayanıklı ahşap parçalar olan, dişli çarklar, torna aletleri, gemi omurgası, ahşap makine parçaları, maden direği, ayakkabı kalıbı, kaldıraç, ahşap spor aletleri, ahşap mutfak alet ve gereçleri, tarım aletleri ve mekik gibi ürünlerin üretiminde kullanılırım. Park ve bahçelerde soliter olarak kullanılırım.

Batı Gürgeni - Carpinus betulus
Batı Gürgeni - Carpinus betulus
Batı Gürgeni - Carpinus betulus
Batı Gürgeni - Carpinus betulus
Batı Gürgeni - Carpinus betulus