İğde

İĞDE (ELEAGNUS ANGUSTIFOLIA)

A A

Anavatanım Türkiye, Güney Avrupa, Orta Asya ve Çin´dir. İğdegiller (eleagnaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda dik formlu olan habitusum, daha sonraki dönemlerde tepe kısımlarında genişleme yaparak; yuvarlak, dağınık bir şekil oluşturur. Orta boylu, yaprağını döken bir ağacım.

12 metre boya, 60 cm gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 100 yıl yaşayabilirim.

Başlangıçta ince, gümüşi renkte, çatlaklı bir yapıda olan gövde kabuğum daha soraki dönemlerde grimsi kahverengi bir renk alır.

Yapraklarım grimsi yeşil renkli, mızrak şeklinde ve alt kısmı gümüşi renklidir.

Mayıs ayında açan beyaz çiçeklerim, kokulu, küçük ve kümeler halinde bulunur.

Meyvelerim önce gümüşi-yeşil, olgunlaştıktan sonra sarı-turuncu rengini alır. Yenilebilir meyvelerim zeytin iriliğinde, içi unlu ve tatlıdır.

Gri-gümüşi yapraklarım ve sarkık siluetim ile çok dekoratifimdir. Park ve bahçelerdeki peyzaj kompozisyonlarda kontrast elde etmede çok başarılıyım. Kumulların durdurulması ve erezyon kontrolünde kümeler halinde veya soliter olarak kullanılırım. Kuraklığa, tuza, kirliliğe karşı direncimden denize yakın cadde ağaçlandırmaları için çok elverişliyim. Belirli toprak bakterileri ile simbiyotik bir ilişkiye sahibim. Bakterilerin köklerimde oluşturduğu nodüller sayesinde atmosferik azotu bağlayarak kendime ve çevremdeki bitkilere besin takviyesi yaparım.

İğde - Eleagnus angustifolia
İğde - Eleagnus angustifolia
İğde - Eleagnus angustifolia
İğde - Eleagnus angustifolia
İğde - Eleagnus angustifolia