Sıtma Ağacı

SITMA AĞACI (EUCALYPTUS CAMALDULENSIS)

A A

Anavatanım Avustralya´dır. Mersingiller (myrtaceae) ailesindenim.

Habitusum, yaşla birlikte tepe kısımlarında genişleme yaparak; yuvarlak, dağınık bir şekil oluşturur. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

Anavatanımda 45 metre boya, 3 metre göve çapına ulaşabilirim. Ortalama 500 yıl yaşayabilirim.

Gövde kabuğum pürüzsüz beyaz veya krem renkli, sarı, pembe ve kahverenkli lekelidir. Kabuklarım levhalar halinde soyulur.


Yapraklarım uzun, mızrağımsı, donuk yeşil veya mavimsi yeşil renklidir.

Çiçeklerim kokusuz, beyaz renkli ve küre şeklindedir.

Meyvelerim kapsül şeklinde, önce yeşil, olgunlaştıktan sonra kahverengini alır.

Ahşabım ağır inşaat, demiryolu traversleri, döşeme, çit, kontrplak ve kaplama üretimi ve kömür üretimi için kullanılmıştır. Yaprağımdan elde edilen yağ ilaç sanayinde ve temizlikte kullanılmaktadır. Özellikle pastil, pomat ve diş macunlarının içeriğinde de kullanılmaktayım. Odunumdan yüksek nitelikli kağıt üretimi yapılmaktadır. Avustralya´da, yoğun nektar ürettiğimden dolayı arıcılık için polen kaynağı olarak büyük önem taşımaktayım. Ülkemizde su taşkınlarının yoğun olduğu yerlerde ve bataklıkların kurutulması çalışmalarında kullanılırım. Türkiye´de ilk olarak 1885 yılında Adana-Mersin Demiryolu´nun kenarına bir Fransız şirketi tarafından süs bitkisi olarak dikildim. Ekonomik amaçlı ilk Okaliptüs ağaçlandırması ise 1939 yılında Tarsus-Karabucak yöresinde 885 hektarlık alanda gerçekleştirilmiş olup 1960´lı yıllardan sonra da bataklıkların kurutulması amacıyla dikilmiştir. Aynı zamanda yapraklarımdan elde edilen esansiyel yağ doğal sivrisinek kovucu özelliktedir.

Sıtma Ağacı - Eucalyptus camaldulensis
Sıtma Ağacı - Eucalyptus camaldulensis
Sıtma Ağacı - Eucalyptus camaldulensis
Sıtma Ağacı - Eucalyptus camaldulensis
Sıtma Ağacı - Eucalyptus camaldulensis