Avrupa Kayını

AVRUPA KAYINI (FAGUS SYLVATICA)

A A

Anavatanım Türkiye, Avrupa´nın tamamı ve Güney Rusya´dır. Kayıngiller (fagaceae) ailesindenim.

Habitusum, yaşla birlikte tepe kısımlarında genişleme yaparak; yuvarlak, yayvan ve dağınık bir şekil oluşturur. Büyük boylu boylu, yaprağını döken bir ağacım.

50 metre boya, 3 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 900 yıl yaşayabilirim.

Gövde kabuğum pürüzsüz, açık gri renkte olup, ileri yaşlarda bile düzgün ve çatlaksızdır.

Yapraklarım geniş oval ya da yumurtamsı şekilde, kenarları hafif dalgalıdır. Genç yapraklarımın üst yüzü parlak ipeksi tüylü, olgunlaştıklarında tüysüz parlak koyu yeşil alt yüzü açık yeşil renklidir. Yapraklarım sonbaharda canlı sarı ile kırmızımsı kahverengine döner.

Erkek çiçeklerim bir arada, uzun ve yumuşak sapların ucunda toplanmış, aşağı sarkan küreler biçiminde kurullar oluşturur.
Dişi çiçeklerim tekli veya iki-üçü bir arada açık yeşil renkli, kalın saplı ve çok sayıda yassı yumuşak dikenlerle çevrilmiştir.

Meyvelerim tek veya birkaçı tüylü bir sap üzerinde, küreye yakın biçimlidir. Önce yeşil, olgunlaştıklarında açık kahverengi rengini alır.

Ahşabım ağır, sert, güçlü ve darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Bu özellikler onu buharla bükme için uygun hale getirir. Odunum ayrıca yakacak odun kaynağı, yonga levha, mobilya, döşeme kaplamaları, maden direkleri, demiryolu fayansları ve kağıt konstrüksiyon alanlarında da kullanılabilir. Park ve bahçelerde grup veya soliter olarak kullanılırım. Küçük bahçelerde çit ve topiary bitkisi olarak kullanılabilirim.

Avrupa Kayını - Fagus sylvatica
Avrupa Kayını - Fagus sylvatica
Avrupa Kayını - Fagus sylvatica
Avrupa Kayını - Fagus sylvatica
Avrupa Kayını - Fagus sylvatica