Akdeniz Defnesi

AKDENİZ DEFNESİ (LAURUS NOBILIS)

A A

Anavatanım Türkiye ve Balkanlar´dır. Defnegiller (lauraceae) ailesindenim.

Habitusum sık dallı, yuvarlak tepeli bir form oluşturur. Orta boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

18 metre boya, 1 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 150 yıl yaşayabilirim.

Gövde kabuğum, düzgün, çatlaksız, koyu gri renklidir.

Yapraklarım sert, dar eliptikten geniş yumurtamsıya kadar farklı şekillerde görülmektedir. Yaprak saplarım kısa ve kalındır. Yaprak kenarlarım dalgalı ve üst yüzleri parlak koyu yeşil renklidir.

Sarımsı–krem renkli çiçeklerim demetler halinde kurullar oluşturur.

Meyvelerim oval veya küre şeklinde etli ve kokuludur. Önce yeşil, olgunlaştıklarında koyu yeşil–siyahımsı renk alır. Yapraklarım ve meyvelerimden elde edilen defne yağı eczacılıkta, özellikle sabun endüstrisinde kullanılır. Kurutulan yapraklarım da baharat olarak kullanılmaktadır. Özellikle Akdeniz mutfağında, çeşitli tariflerde kullanılan popüler  bir baharat kaynağıyım.

Hatay yöresinde tarihin bilinen ilk sabun üretiminde kullanılan defne yağı, halen bu yörede sabun üretiminde eskiden kalma formüller ve el yapımı yöntemi ile kullanılmaktadır. Hatay-Antakya bölgesi Osmanlı´nın sabun üretim merkezi olarak ünlenmiştir. Akdeniz Sefnesi, Yunan mitolojisinde Apollon´un simgesidir. Apollon, Dafni´ye aşık olur ama Dafni onu istemez ve ondan kaçar. Tam yakalanacağı sırada, babası Nehir Tanrısı Peneus onu bir Defne Ağacı´na dönüştürür. Ardından Apollon bu ağacı kendi ağacı ilan eder ve galibiyete, şarkı ve şiirlere adar.

Antik Yunanistan’da ve Roma’da galipler ve şairlere defne yapraklarından yapılma çelenk verilirdi. Modern olimpiyatların öncülü sayılan Pitik yarışmalarında defne yapraklı tacın ödül olarak verilmesinin nedeni bu yarışmaların Apollon şerefine yapılmasıydı.

Akdeniz Defnesi - Laurus nobilis
Akdeniz Defnesi - Laurus nobilis
Akdeniz Defnesi - Laurus nobilis
Akdeniz Defnesi - Laurus nobilis
Akdeniz Defnesi - Laurus nobilis