Batı Çınarı

BATI ÇINARI (PLATANUS OCCIDENTALIS)

A A

Anavatanım Kuzey Amerika´dır. Çınargiller (platanaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda piramidal formda olan habitusum daha sonraki dönemlerde çok heybetli, gösterişli ve geniş bir tepe yapar. Büyük boylu, yaprağını döken bir ağacım.

50 metre boya, 4 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 2000 yıl yaşayabilirim.

Başlangıçta gövde kabuğum açık gri veya yeşilimsi gri renkli, daha sonraki dönemlerde büyük levhalar halinde kalkar ve dökülür.

Yapraklarım yüzeysel loplu, kenarları kaba dişli, oval ve yıldız şeklindedir. Önceleri koyu yeşil renkte, sonbahara doğru sarı ve kahverengi olur.

Erkek çiçeklerim kırmızı renkli, küresel kurullar oluşturur. Bu kürelerin birkaçı bir sapın üzerine dizili olabilir. Dişi çiçek kurulum bir sapın ucunda tüylü, kahverengi küre biçimindedir.

Uzun bir sap üzerinde, tek tek veya nadiren iki adet küre biçimli meyvelerim vardır. Meyvelerim önceleri yeşil renkte olup sonbaharda olgunlaştığında açık kahverengidir.

Yapraklarım ve kabuğum tıbbi alanlarda kullanılmakla beraber sanatçılar tarafından yaprak oymacılığı için de kullanılmaktadır. Odunum, iç mekân mobilyalarının yapımında kullanılmakta, dallarım ve köklerimden kumaş boyası elde edilmektedir.

Batı Çınarı - Platanus occidentalis
Batı Çınarı - Platanus occidentalis
Batı Çınarı - Platanus occidentalis
Batı Çınarı - Platanus occidentalis