Saçlı Meşe

SAÇLI MEŞE (QUERCUS CERRIS)

A A

Anavatanım Türkiye, Güney Avrupa ve Kafkasya ülkeleridir. Kayıngiller (fagaceae) ailesindenim.

Habitusum geniş tepeli bir formdadır. Büyük boylu, yaprağını döken bir ağacım.

45 metre boya, 3 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 2000 yıl yaşayabilirim.

Başlangıçta gövde kabuğum düzgün, koyu gri beyaz renkte, daha sonraki dönemlerde boyuna derin çatlaklı olur.

Kısa saplı yapraklarım, dar ve elips, yumurta veya mızrak şeklinde olabilir. Derin loblu ucu sivrice, tabanı kama şeklinde veya yuvarlak halde, sert, tam kenarlıdır.

Yaz sonu ve sonbahar başında açan çiçeklerim erkek ve dişi türdedir. Erkek çiçeklerim sarı-yeşil renkte, ince bir eksen üzerinde sarkık kurullar oluşturur. Dişi çiçeklerim açık yeşil renkte, sapsız veya çok kısa kalın bir sap ile kulakçıklara sahiptir.

Sapsız veya çok kısa, kalın sap ile sürgünlere bağlanan sivri uçlu meyvelerime “palamut” adı verilir. Palamutlarımın  yarıya yakınını örten kadehin pulları saç gibi ince iplikçikler halinde, geriye doğru kıvrıktır. Meyvelerim tazeyken yeşil, olgunlaştığında kahverengi olur.

Yabancı kaynaklarda türk meşesi olarak tanınırım. Ahşabım, doğrama, parke yapımında ve yakacak odun olarak kullanılır. Kabuğumda bulunan tanen, Roma döneminden beri deri bronzlaştırmak için kullanılmıştır. Açıklık alanları yeniden ağaçlandırma, erozyon kontrolünde kullanılırım. Hava kirliliğine dayanaklılığımdan ve çekici bir görünümüm ile genellikle kentsel alanlarda dekoratif olarak kullanılırım.

Saçlı Meşe - Quercus cerris
Saçlı Meşe - Quercus cerris
Saçlı Meşe - Quercus cerris
Saçlı Meşe - Quercus cerris
Saçlı Meşe - Quercus cerris
Saçlı Meşe - Quercus cerris