Boylu Ardıç

BOYLU ARDIÇ (JUNIPERUS EXCELSA)

A A

Anavatanım Türkiye, Balkanlar, Kafkasya ve İran´ın kuzeyidir. Servigiller (cupressaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda dar, konik tepeli olan habitusum, daha sonraki dönemlerde yuvarlak veya dağınık tepeli bir gövde oluşturur. Gövde kabuğum gri-kahverengi renkli, boyuna şeritler halinde çatlaklıdır.

25 metre boya, 3 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 2000 yıl yaşayabilirim.

Yapraklarım açık yeşil veya mavimsi yeşil renkte, kısmen iğne, kısmen de pul yaprak şeklindedir. İğne yapraklarımın, uçları sivri, batıcıdır, üst yüzünde iki mavimsi-beyaz çizgi bulunur. Pul yapraklarım oval veya eşkenar dörtgen formundadır. Pul yapraklarımın uçları içeriye doğru bükülmüştür ve sırtlarında belirgin halde yağ bezesi vardır.

Erkek çiçek kozalakçıklarım kirli sarımtırak renkte, silindirik yapıda olup, dişi çiçek kozalakçıklarım, turuncu- yeşil renkte üzümsü kozalak şeklindedir.

Ahşabım, kozalaklarım ve yeşilliklerimden elde edilen uçucu yağlar aromaterapi, koku maskeleri, oda spreyleri, sabunlar, böcek kovucular, kozmetikler, kokulu mumlar, losyonlar yapımında kullanılır. Kurutulmuş yapraklarım ve aromatik odunum genel olarak diğer aromatik bitkilerle karıştırılır ve tütsü olarak kullanılır. Güzel kokulu, çok sağlam ve kaliteli ahşabım, doğrama, marangozluk ve mobilya yapımı kullanılır.

Boylu Ardıç - Juniperus excelsa
Boylu Ardıç - Juniperus excelsa
Boylu Ardıç - Juniperus excelsa
Boylu Ardıç - Juniperus excelsa
Boylu Ardıç - Juniperus excelsa