Kızılağaç

KIZILAĞAÇ (ALNUS GLUTINOSA)

A A

Anavatanım Türkiye, Kuzeybatı Afrika, Avrupa ve Kafkasya´dır. Huşgiller (betulaceae) ailesindenim.

Genç ağaçlarda, piramidal bir formda olan habitusum, daha sonraki dönemlerde geniş bir tepe yapar. Büyük boylu, yaprağını döken bir ağacım.

40 metre boya, 2 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 250 yıl yaşayabilirim.

Başlangıçta gövde kabuğum pürüzsüz, parlak ve yeşilimsi kahverengi daha sonraki dönemlerde ise koyu gri ve çatlaklı yapıdadır. Sürgünlerim kırmızımtırak yeşildir ve üzeri yapışkan tüylüdür. Sürgün üzerinde gözle görülebilecek büyüklükte beyaz benekler bulunur.

Parlak koyu yeşil yapraklarım, kısa saplı, yuvarlak, hafif kama şeklinde bir taban ve dalgalı, tırtıklı bir kenarlıdır.

Sarı renkli erkek çiçek kurullarımın 3-5´i bir arada ve salkım halinde aşağı sarkar. Dişi çiçeklerim 2-3´ü bir eksen üzerinde dik konumlu olup, kırmızı renkli ve yumurta biçimindedir.

Köklerinde havadaki serbest azotu tutan bakterilerin bulunduğu yumrular vardır. Bunlar toprağı azotça zenginleştirirler. Gövde ve dal kabuklarının tuzlu suda kaynatılmasıyla elde edilen boyar madde, çarık derisi ve iplik boyamada kullanılır. Ahşabım yumuşak, esnek ve hafif olması nedeniyle kolayca işlenebilir. Oyma ve oymacılıkta, mobilya yapımında, pencere çerçevelerinde, takunyalarda, oyuncaklarda, bloklarda, kurşun kalemlerde ve kâselerde değerlidir. Park ve bahçelerde soliter veya grup halinde kullanılırım.

Kızılağaç - Alnus glutinosa
Kızılağaç - Alnus glutinosa
Kızılağaç - Alnus glutinosa
Kızılağaç - Alnus glutinosa
Kızılağaç - Alnus glutinosa