Kermes Meşesi

KERMES MEŞESİ (QUERCUS COCCIFERA)

A A

Anavatanım Akdeniz kuşağı ülkeleridir. Türkiye’de Güneybatı ve Marmara bölgelerinde yerli ve yaygın olarak bulunurum. Karadeniz bölgesinde yerel olarak yayılış gösteririm. Kayıngiller (fagaceae) ailesindenim.

Habitusum genellikle tek bir gövde yapmaz. Orta boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

10 metre boya, 1 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşarım.

Gövde kabuğu gri-kahverengi, dikey çatlaklı, pullu ve tanence zengindir.

Yapraklarım oval, deri gibi sert ve kenarları batıcıdır. Üst yüzü parlak yeşil, alt yüzü mat ve çok kısa saplıdır. Yaprak ayam düz ya da dalgalı olabilir, taze yapraklar bazen koyu pembe, kırmızı renklidir.

Nisan ayında olgunlaşan erkek çiçeklerim sarı-kırmızı renkte, sarkık ya da yatay kurullar oluşturur ve dişi çiçeklerim kırmızı renkte, yaprak koltuklarına oturmuş vaziyettedir.

Meyvelerim kahverengi-yeşil renklidir. Meyve bardağım palamutumun yarısını, bazen üçte ikisini içine alır. Sivri bardak pullarım olgunlaştığında uzar ve bazen geriye doğru kıvrılır. İki yılda olgunlaşan meyvelerimin dönemi Ekim-Kasım aylarıdır.

Şehirlerin kirli havasına dayanıklıyım. Adımı, yapraklarımda oluşan Kermes İlicis (Kırmız Böceği) adlı böcekten alırım. Eski çağlarda, soyluların giysilerinin kırmızı renge boyanması için kullanılırdım.

Kermes Meşesi - Quercus coccifera
Kermes Meşesi - Quercus coccifera
Kermes Meşesi - Quercus coccifera
Kermes Meşesi - Quercus coccifera
Kermes Meşesi - Quercus coccifera