Kızılçam

KIZILÇAM (PINUS BRUTIA)

A A

Anavatanım Türkiye’dir. En geniş yayılışımı Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde çok geniş ormanlar halinde kurarım. Filistin, Ürdün, Suriye, Irak, Lübnan, Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya´da da yayılış gösteririm. Çamgiller (pinaceae) ailesindenim.

Başlangıçta piramidal tepe yapısında olan habitusum, daha sonraki dönemlerde dağınık tepe oluşturur. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

30 metre boya, 1 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 500 yıl yaşarım.

Başlangıçta kızıl-kahve olan gövde kabuğumun rengi, ileri yaşlarda gri-kızıl kahverengine dönüşür. Kabuğum kalın ve derin çatlaklıdır.

İğne yapraklarım kalın, sert ve koyu yeşil renktedir.

Erkek çiçeklerim sarı renkte, küçük kozalakçık demetleri halinde yer alır. Olgunlaşınca rengi koyu sarıya döner. Topaç biçimindeki çok kısa saplı kozalaklarım, gençken yeşil, olgunlaştığında kızıl kahverengidir. İki yılda olgunlaşır.

Dünyada en geniş ve verimli yayılış saham Türkiye topraklarında bulunduğundan dolayı, yerli ve yabancı yayınlarda genel olarak “Türk Kızılçamı” (Turkish Red Pine) olarak adlandırılırım. Türkiye’de reçine üretimi ve kurak yamaçlar ile kumulların ağaçlandırılmasında önemli bir yere sahibim.

Kızılçam - Pinus brutia
Kızılçam - Pinus brutia
Kızılçam - Pinus brutia
Kızılçam - Pinus brutia
Kızılçam - Pinus brutia