Mabet Ağacı

MABET AĞACI (GINKGO BILOBA)

A A

Anavatanım Çin’dir. Dünya üzerinde yaşamakta olan tohumlu bitkilerin en eskisi ve en yaşlısıyım. Fosil kalıntılarına göre 180 milyon yıl önce dünya üzerinde geniş bir yayılışım vardır. Ginkgoaceae (ginkosea) ailesindenim.

Başlangıçta piramidal ve seyrek dal yapısında olan habitusum, daha sonraki dönemlerde sarkık ve sık dallı bir tepe oluşturur. Büyük boylu, yaprağını döken bir ağacım.

35 metre boya, 3 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 2500 yıl yaşarım.

Gövde kabuğum, koyu gri renkli ve çatlaklıdır. Yaşlı gövde ve dallarımdan aşağıya doğru hava kökleri salarım, toprağa ulaşan kök uçlarım toprakta yeniden köklenir.

Yaz yeşili yapraklarım, paralel damarlı, uzun saplı, kalın-derimsi, ayası yelpaze şeklindedir. Sonbaharda dökülmeden önce etkileyici altın sarısı bir renklenme gösteririm.

Erkek ve dişi çiçeklerim farklı ağaçlarda bulunur.

Tohumlarım büyükçe, sarımsı-yeşil ve kötü kokuludur.

Bir ismim de “Çin Yelpaze Çamı”dır. Günümüzde varlığını sürdüren hiçbir yakın türü veya benzeri bulunmayan, tamamıyla kendime özgü bir ağacım. Botanikçilerce, Bitkiler (plantea) Alemi içindeki ayrı bir bölümde (ginkgophyta) değerlendirilirim. Bu bölümün içinde tek bir sınıf (ginkgoopsida), sınıfın içinde tek bir takım (ginkgoales), takımın içinde tek bir familya (ginkgoaceae), familyanın içinde de tek bir cins olarak “Ginkgo” ve bu cinste de tek tür olarak “Ginkgo biloba” bulunmaktadır. Hiroşima Atom Bombası’nın patladığı noktaya 1-2 kilometre mesafede yer alan dört Ginkgo Ağacı, bu alanda patlamadan sağ çıkan ve hayatiyetini bugün de sürdüren yegane canlılardır.

Mabet Ağacı - Ginkgo biloba
Mabet Ağacı - Ginkgo biloba
Mabet Ağacı - Ginkgo biloba
Mabet Ağacı - Ginkgo biloba
Mabet Ağacı - Ginkgo biloba