Zeytin Ağacı

ZEYTİN AĞACI (OLEA EUROPAEA)

A A

Anavatanım Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesidir. Anadolu’dan başlayarak Ege Adaları, Yunanistan, İtalya, İspanya, Tunus ve Fas’a kadar yayılırım. Zeytingiller (oleaceae) ailesindenim.

Habitusum sık dallı, yayvan tepeli bir formdadır. Orta boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

10 metre boya, 3 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 4000 yıl yaşarım.

Gövde kabuğum başlangıçta düzgün gri renkli, daha sonraki dönemlerde çatlaklı, geniş, kıvrımlı ve yumru şeklindedir.

Yapraklarım mızraksı, çok kısa saplı, deri gibi sert ve sürgünlere karşılıklı dizilidir. Yaprağımın şekilleri basit, tam kenarlıdır ve kenarları alt yüze doğru hafif kıvrıktır. Yapraklarımın üst yüzü koyu gri-yeşil ve tüysüz, alt yüzü mavimsi gümüşi renkte ve beyaz, sık ipeksi tüylerle kaplıdır.

Bahar ayı sonlarında seyrek salkımlar halinde açan, küçük beyazımsı-sarı renkli, kokulu çiçeklerim vardır.

Meyvelerim önce yeşil, olgunlaştıktan sonra da siyah-kahve rengini alır. Etli ve yağlı meyvelerimin içerisinde sert çekirdekler vardır.

Türkiye, ortalama bir milyon tonu aşan zeytin üretimi ile dünyada üretici ülkeler arasında dördüncü sırada yer almaktadır. Dünyadaki zeytin ağaçlarının da %9´u ülkemizde bulunmaktadır.

Zeytin ağacımın meyvesinden “Altın sıvı” denilen ve her derde deva sayılan Zeytinyağı üretilmektedir. Meyvem aynı zamanda sofralarda kahvaltılık olarak tüketilmektedir. Yaprağım kozmetik sanayinden, çay sektörüne kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

7000 yıl öncesine kadar Akdeniz bölgesinde yetiştirildiğim bilinmektedir. Aslında; Nuh Tufanı’na kadar uzanan, insanlık tarihi kadar eski bir tarihe sahibimdir. Dünyada suların çekilip çekilmediğini anlamak için Hz. Nuh´un gönderdiği güvercin, ağzında zeytin dalı ile gelir. O zaman Hz. Nuh, suların çekildiğini anlar. Ağzında zeytin yaprağı tutan güvercin, o günden bu güne, ümidin, bolluğun, esenliğin ve barışın; Zeytin ağacı bilgelik ve zaferin; Zeytin dalı barışın; Zeytinyağı ise saflık ve sadeliğin sembolü olmuştur.

Zeytin Ağacı - Olea europaea
Zeytin Ağacı - Olea europaea
Zeytin Ağacı - Olea europaea
Zeytin Ağacı - Olea europaea
Zeytin Ağacı - Olea europaea
Zeytin Ağacı - Olea europaea