Gümüşi Ihlamur-Beykoz-0100

GÜMÜŞİ IHLAMUR-BEYKOZ-0100 (TILIA TOMENTOSA)

A A

Anavatanım Türkiye, Güneydoğu Avrupa ve Batı Asya´dır. Ülkemizde çok geniş yayılışa sahibim, özellikle Batı Karadeniz ve Marmara Bölgesi ormanlarında yaygın olarak bulunurum. Ebegümecigiller (malvaceae) ailesindenim.

İstanbul´da yaygın olarak boğaz boyunca; Beşiktaş, Sarıyer, Beykoz ve Üsküdar ilçelerinde yayılış gösteririm.

1510 yılından beri Canfeda Hatun Camii bahçesinde bulunmaktayım. 18 metre boya, 218 cm. gövde çapına sahibim.

Geniş tepeli ve piramidal formda bir habitus oluştururum. Büyük boylu, yaprağını döken bir ağacım.

40 metre boya, 2 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşarım.

Başlangıçta gövde kabuğum koyu gri renkli ve düzgündür. Daha sonraki dönemlerde çatlaklı hale gelir.

Yürek biçimli, asimetrik tabanlı yapraklarım, sivri damla uçludur. Yapraklarımın üst yüzleri çıplak, alt yüzleri gümüşi renkli, keçe gibi sık tüylerle örtülüdür. Yaprağımın kenarları çift ya da tek sıralı dişlidir.

Haziran-Temmuz aylarında açan sarı renkli kokulu çiçeklerim, katmerli görünür ve sarkık olarak durur.

Meyvelerim oval, hafif çıkıntılıdır. Olgunlaştığında odunsu hale gelir.

Yapraklarımın alt yüzü gümüşi renkte tüylerle kaplı olduğundan "gümüşi ıhlamur" adını alırım. Çiçeklerim çay olarak içilir.

Ihlamur çiçeği banyosunun yatıştırıcı bir özelliği vardır. Arıcılıkta önemli bir nektar kaynağıyım. Kabuğumdaki lifler, ip ve kaba dokumalarda kullanılır. Kıymetli olan beyaz ve hafif odunum, oymacılık ve mobilyacılıkta, oyuncak sanayinde, müzik aletleri yapımında, kağıt ve kibrit üretiminde kullanılır.

Akbaba Köyü´nün Fatih Sultan Mehmet´in ordusunda savaşarak İstanbul´a gelen gazilerden Ak Baba Mehmet Efendi tarafından kurulduğu söylenmektedir. Köyde Ahmet Mithat Efendi´nin içerisinde bir kütüphanenin de bulunduğu bir çiftliği ile Malakof Hasan Paşa´nın bir konağı bulunmaktadır. Akbaba Köyü´nde "Kaymakdonduran" adı ile bilinen ünlü bir mesire yeri de bulunmaktadır. Akbaba Köyü, ceviz ağaçları ile ünlüdür. Ünlü seyyahımız Evliya Çelebi, Akbaba Köyü´nü şu sözlerle tanımlamıştır: "Kiraz ve kestane mevsimlerinde İstanbul´un sefa ehli arabalarla Akbaba Sultan´a gider, çadırlar kurup iki-üç ay kestane ve kiraz faslı olur, can sohbetler ederlerdi."

 

Not: Bu ağaç, İBB Anadolu Yakası Anıt ve Korunmaya Değer Ağaçların Tespiti, Tescili, Ağaç Sağlığı ve Devrilme Riskinin Belirlenmesi Projesi kapsamında Anıt Ağaç olarak tespit edilmiştir. Detaylı bilgi için anadoluanitagaclar.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Gümüşi Ihlamur-Beykoz-0100 - Tilia tomentosa
Gümüşi Ihlamur-Beykoz-0100 - Tilia tomentosa
Gümüşi Ihlamur-Beykoz-0100 - Tilia tomentosa
Gümüşi Ihlamur-Beykoz-0100 - Tilia tomentosa
Gümüşi Ihlamur-Beykoz-0100 - Tilia tomentosa