Sakız Ağacı-Kadıköy-1174

SAKIZ AĞACI-KADIKÖY-1174 (PISTACIA ATLANTICA)

A A

Anavatanım Sakız Adası ve Türkiye´de Çeşme ilçesidir. Akdeniz Kuşağı kıyı ülkelerinde de yetişirim. Sakızağacıgiller (anacardiaceae) ailesindenim.

İstanbul´da yaygın olarak sahil kesimlerinde; Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy, Tuzla ve Üsküdar ilçelerinde yayılış gösteririm. Fethipaşa Korusu´nda, Moda´da, Tuzla Sakız Yarımadası´nda yerel olarak yetişmekteyim.

1791 yılından beri Kadıköy Bağdat Caddesi´nde bulunmaktayım. 15 metre boya, 127 cm. gövde çapına sahibim.

Habitusum dağınık tepeli bir formdadır. Büyük boylu, yaprağını döken bir ağacım.

35 metre boya, 2 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşarım.

Gövde kabuklarım kül renginde, çatlaklı ve reçine kanallı bir yapıdadır.

Yapraklarım yeşil renkli, bileşik yaprak şeklinde 7-9 yaprakçıktan oluşur.

Yeşil renkli erkek ve dişi çiçeklerim farklı ağaçlardadır.

Salkım şeklinde, etli ve yağlı meyvelerim, olgunlaştığında pembe renkten maviye doğru renk değiştirir.

Dal ve gövdemin yaralı yerlerinden akan reçinenin pıhtılaşmasıyla "Mastik" adı verilen sakız elde edilir. Sakız, diş etlerini kuvvetlendirmek ve ağız kokusunu gidermek için kullanılır. Sanayide yapıştırıcı, cila olarak ve parfümeride kullanılır. Tatlılara, özellikle muhallebi, sütlaç gibi sütlü tatlılara katılır.

Kadıköy ilçesindeki tarihi ağaçların önemli bir bölümünü barındıran Fenerbahçe Parkı, adını Marmara Denizi´nde seyretmekte olan gemilere işaret veren eski deniz fenerinden almıştır. Bizans döneminde sayfiye yeri olarak kullanılan bu parkta çok sayıda yazlık saray bulunuyordu. Fetihten hemen sonra Fatih Sultan Mehmed tarafından aynı amaçla hasbahçe olarak kullanılmıştır. 16. yüzyılda park yenilenip düzenlenirken, hasbahçedeki Fenerbahçe Sarayı, Mimar Sinan tarafından yeni baştan yapılmıştır. Bahçenin denize doğru uzanan ucundaki fener 1562 yılında yenilenmiştir. Park alanında mevcut Sakız ve Servi ağaçları Osmanlı tarihinin son 300 yılına tanıklık etmiştir.

 

Not: Bu ağaç, İBB Anadolu Yakası Anıt ve Korunmaya Değer Ağaçların Tespiti, Tescili, Ağaç Sağlığı ve Devrilme Riskinin Belirlenmesi Projesi kapsamında Anıt Ağaç olarak tespit edilmiştir. Detaylı bilgi için anadoluanitagaclar.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sakız Ağacı-Kadıköy-1174 - Pistacia atlantica
Sakız Ağacı-Kadıköy-1174 - Pistacia atlantica
Sakız Ağacı-Kadıköy-1174 - Pistacia atlantica
Sakız Ağacı-Kadıköy-1174 - Pistacia atlantica
Sakız Ağacı-Kadıköy-1174 - Pistacia atlantica
Sakız Ağacı-Kadıköy-1174 - Pistacia atlantica