Londra Çınarı-Kınalıada-0038

LONDRA ÇINARI-KINALIADA-0038 (PLATANUS ACERIFOLIA)

A A

Anavatanım Kuzey Amerika, Güney ve Doğu Avrupa´dır. Melez bir türüm. Ebeveynlerim Doğu Çınarı ve Batı Çınarı´dır. Çınargiller (platanaceae) ailesindenim.

İstanbul’da yaygın olarak boğaz boyunca; Beşiktaş, Fatih, Sarıyer, Beykoz, Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinde yayılış gösteririm.

1831 yılından beri Kınalıada´da bulunmaktayım. 18 metre boya, 1175 cm. gövde çapına sahibim.

Başlangıçta piramidal formda olan habitusum, daha sonraki dönemlerde yuvarlak, kubbemsi hale gelir. Büyük boylu, yaprağını döken bir ağacım.

50 metre boya, 3 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşarım.

Başlangıçta gövdem pürüzsüz, yeşil, açık gri ve sarımsı renktedir. Daha sonraki dönemlerde kabuklarım oluşur ve büyük parçalar halinde dökülür.

Yapraklarım kışın dökülür; tarzı palmiye yaprağını andırır, 3-5 loplu ve kenarları az tırtıklıdır. İlkbahar ve yaz döneminde parlak yeşil renkli, sonbaharda kahverengi pas rengine bürünür.

Nisan ayında açan erkek çiçeklerim sarı, dişi çiçeklerim kırmızı renkli, kokusuz ve yuvarlak kümeler halindedir.

Meyvelerim bir sap üzerinde, ikili grup halinde bulunur ve yuvarlak formludur. Tohumlarım ince ve uzun tüylüdür. Meyvelerim genç iken yeşil, olgunlaşınca kahverengi olur.

Genellikle yol ağacı olarak kullanılırım. Yeşil alanlar ve meydanlara gölge ağacı olarak dikilirim. Kentlerin oluşturduğu kirletici etkilere karşı dayanıklıyımdır. Kerestem koyu kırmızımsı-kahverengi benekleri ile farklı ve son derece dekoratif bir görünüme sahiptir.

"Kınalı" adını kum taşı uçurumlarının kızılımtrak renginden alan ve Prens Adaları diye bilinen ada topluluğu içinde en küçüğüdür. İstanbul´a en yakın ada olmasından dolayı, Bizans döneminde ada sürgünlerinin çoğu buraya getirilmiş. Bu sürgünlerin en önemlisi Romen Diyojen´dir.

 

Not: Bu ağaç, İBB Anadolu Yakası Anıt ve Korunmaya Değer Ağaçların Tespiti, Tescili, Ağaç Sağlığı ve Devrilme Riskinin Belirlenmesi Projesi kapsamında Korunmaya Değer Ağaç olarak tespit edilmiştir. Detaylı bilgi için anadoluanitagaclar.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Londra Çınarı-Kınalıada-0038 - Platanus acerifolia
Londra Çınarı-Kınalıada-0038 - Platanus acerifolia
Londra Çınarı-Kınalıada-0038 - Platanus acerifolia
Londra Çınarı-Kınalıada-0038 - Platanus acerifolia