Londra Çınarı-Emirgan Korusu

LONDRA ÇINARI-EMİRGAN KORUSU (PLATANUS ACERIFOLIA)

A A

Anavatanım Kuzey Amerika, Güney ve Doğu Avrupa’dır. Melez bir türüm. Ebeveynlerim Doğu Çınarı ve Batı Çınarıdır. Çınargiller (platanaceae) ailesindenim.

İstanbul’da yaygın olarak Boğaz boyunca; Beşiktaş, Fatih, Sarıyer, Beykoz, Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinde yayılış gösteririm.

1804 yılından beri Emirgan Korusu’nda bulunmaktayım. 28 metre boya, 149 cm gövde çapına sahibim.

Başlangıçta piramidal formda olan habitusum, daha sonraki dönemlerde yuvarlak, kubbemsi hale gelir. Büyük boylu, yaprağını döken bir ağacım.

50 metre boya, 3 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşarım.

Başlangıçta gövdem pürüzsüz, yeşil, açık gri ve sarımsı renktedir. Daha sonraki dönemlerde kabuklarım oluşur ve büyük parçalar halinde dökülür.

Yapraklarım kışın dökülür; tarzı palmiye yaprağını andırır, 3-5 loplu ve kenarları az tırtıklıdır. İlkbahar ve yaz döneminde parlak yeşil renkli, sonbaharda kahverengi pas rengine bürünür.

Nisan ayında açan erkek çiçeklerim sarı, dişi çiçeklerim kırmızı renkli, kokusuz ve yuvarlak kümeler halindedir.

Meyvelerim bir sap üzerinde, ikili grup halinde bulunur ve yuvarlak formludur. Tohumlarım ince ve uzun tüylüdür. Meyvelerim genç iken yeşil, olgunlaşınca kahverengi olur.

Genellikle yol ağacı olarak kullanılırım. Yeşil alanlar ve meydanlara gölge ağacı olarak dikilirim. Kentlerin oluşturduğu kirletici etkilere karşı dayanıklıyımdır. Kerestem koyu kırmızımsı-kahverengi benekleri ile farklı ve son derece dekoratif bir görünüme sahiptir.

 

Not: Bu ağaç, İBB Avrupa Yakası Anıt ve Korunmaya Değer Ağaçların Tespiti, Tescili, Ağaç Sağlığı ve Devrilme Riskinin Belirlenmesi Projesi kapsamında Anıt Ağaç olarak tespit edilmiştir. Detaylı bilgi için avrupaanitagaclar.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Londra Çınarı-Emirgan Korusu - Platanus acerifolia
Londra Çınarı-Emirgan Korusu - Platanus acerifolia
Londra Çınarı-Emirgan Korusu - Platanus acerifolia
Londra Çınarı-Emirgan Korusu - Platanus acerifolia
Londra Çınarı-Emirgan Korusu - Platanus acerifolia