Fıstık Çamı-Fethipaşa Korusu

FISTIK ÇAMI-FETHİPAŞA KORUSU (PINUS PINEA)

A A

Anavatanım Portekiz´den Anadolu´ya kadar tüm Akdeniz’in sahil kesimidir. En geniş coğrafi yayılışımı Anadolu´da yaparım. Çamgiller (pinaceae) ailesindenim.

İstanbul’da yaygın olarak Sarıyer, Beykoz ve Üsküdar ilçelerinde yayılış gösteririm. İstanbul’da korularda ve tepelerde Boğaziçi’nin silüetini oluştururum.

1732 yılından beri Fethipaşa Korusu’nda bulunmaktayım. 17 metre boya, 104 cm gövde çapına sahibim.

Genç ağaçlarda piramidal tepe yapısında olan habitusum, daha sonraki dönemlerde şemsiye şeklinde tepe oluşturur. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

25 metre boya, 1.5 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 500 yıl yaşarım.

Başlangıçta gövde kabuğum düzgün, daha sonraki dönemlerde pullu, derin çatlaklı kahverengi-kırmızı ve büyük plakalar halinde kalın yapıya dönüşür.

İğne yapraklarım parlak, batıcı ve sivri uçlu, kenarları dişli olup açık yeşil renktedir.

Tomurcuklarım yumurta şeklinde sivri, kırmızımsı kahverengi ve reçinesiz olup, tomurcuk pullarımın uçları geriye doğru kıvrılmıştır.

Erkek çiçeklerim silindirik portakal rengi ya da kahverengi olup, dişi çiçeklerim teker teker, bazen de 2-3 adedi bir arada bulunur.

Kozalaklarım çok kısa saplı, sürgüne oturmuş gibidir. Kozalaklarımın rengi parlak, kırmızı kestane rengindedir.

Akdeniz Bölgesi’nde kozalaklarımdan çıkan yenilebilir Çam Fıstığı (pignolis), tarih öncesi çağlardan beri hasat edilmiştir. Çam fıstığım çiğ veya kavrulmuş olarak yenilir ve çeşitli mutfak yemeklerine eklenebilir.

 

Not: Bu ağaç, İBB Anadolu Yakası Anıt ve Korunmaya Değer Ağaçların Tespiti, Tescili, Ağaç Sağlığı ve Devrilme Riskinin Belirlenmesi Projesi kapsamında Anıt Ağaç olarak tespit edilmiştir. Detaylı bilgi için anadoluanitagaclar.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Fıstık Çamı-Fethipaşa Korusu - Pinus pinea
Fıstık Çamı-Fethipaşa Korusu - Pinus pinea
Fıstık Çamı-Fethipaşa Korusu - Pinus pinea
Fıstık Çamı-Fethipaşa Korusu - Pinus pinea
Fıstık Çamı-Fethipaşa Korusu - Pinus pinea