Toros Sediri-Fethipaşa Korusu

TOROS SEDİRİ-FETHİPAŞA KORUSU (CEDRUS LIBANI)

A A

Anavatanım Türkiye ve Lübnan’dır. Türkiye’de halk arasında “Katran” olarak adlandırılırım. Türkiye’de, Toros Dağları ve daha güneyde Amanos Dağları üzerinde yayılış gösteririm. Çamgiller (pinaceae) ailesindenim.

İstanbul’da yaygın olarak Beşiktaş, Sarıyer, Beykoz ve Üsküdar ilçelerinde yayılış gösteririm.

1797 yılından beri Fethipaşa Korusu’nda bulunmaktayım. 31 metre boya, 80 cm gövde çapına sahibim.

Genç ağaçlarda piramidal formda olan habitusum, yaşlandıkça tepe yapısının bozulması nedeniyle şemsiye görünümünü alır. Görkemli bir habitusa sahibim. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

20-40 metre boya, 2 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 3000 yıl yaşarım.

Başlangıçta gövde kabuğum parlak, kahverengi veya koyu gri renkte; daha sonraki dönemlerde çatlaklı ve gri-siyah renktedir.

Koyu yeşil, sert ve batıcı olan iğne yapraklarım, kısa sürgünlerim üzerinde rozet şeklinde oluşur. Dallarım gövdeden genellikle 90 derecelik bir açı ile çıkarlar.

Çiçeklerim sonbaharda kısa sürgünler üzerinde yer alırlar. Polen kümelerim sarı renktedir. Dişi çiçeklerim daha küçük ve yeşilimsi renktedir.

Adımı “Kozalaklı Ağaç” anlamına gelen Cedrus’tan alırım. Eterik yağlı, güzel kokulu odunlarım çok dayanıklıdır. Bu nedenle binaların dış cephelerinde, toprakla temas eden yerlerde, demiryolu traversleri ve gemi yapımında kullanılırım.

 

Not: Bu ağaç, İBB Anadolu Yakası Anıt ve Korunmaya Değer Ağaçların Tespiti, Tescili, Ağaç Sağlığı ve Devrilme Riskinin Belirlenmesi Projesi kapsamında Korunmaya Değer Ağaç olarak tespit edilmiştir. Detaylı bilgi için anadoluanitagaclar.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Toros Sediri-Fethipaşa Korusu - Cedrus libani
Toros Sediri-Fethipaşa Korusu - Cedrus libani
Toros Sediri-Fethipaşa Korusu - Cedrus libani
Toros Sediri-Fethipaşa Korusu - Cedrus libani
Toros Sediri-Fethipaşa Korusu - Cedrus libani