Kızılçam-Yıldız Korusu

KIZILÇAM-YILDIZ KORUSU (PINUS BRUTIA)

A A

Anavatanım Türkiye’dir. En geniş yayılışımı Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde çok geniş ormanlar halinde kurarım. Filistin, Ürdün, Suriye, Irak, Lübnan, Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya´da da yayılış gösteririm. Çamgiller (pinaceae) ailesindenim.

İstanbul’da yaygın olarak Boğaz boyunca; Beşiktaş ve Üsküdar ilçelerinde yayılış gösteririm.

1713 yılından beri Yıldız Korusu’nda bulunmaktayım. 17 metre boya, 111 cm gövde çapına sahibim.

Başlangıçta piramidal tepe yapısında olan habitusum, daha sonraki dönemlerde dağınık tepe oluşturur. Büyük boylu, yaprağını dökmeyen bir ağacım.

30 metre boya, 1 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 500 yıl yaşarım.

Başlangıçta kızıl-kahve olan gövde kabuğumun rengi, ileri yaşlarda gri-kızıl kahverengine dönüşür. Kabuğum kalın ve derin çatlaklıdır.

İğne yapraklarım kalın, sert ve koyu yeşil renktedir.

Erkek çiçeklerim sarı renkte, küçük kozalakçık demetleri halinde yer alır. Olgunlaşınca rengi koyu sarıya döner. Topaç biçimindeki çok kısa saplı kozalaklarım, gençken yeşil, olgunlaştığında kızıl kahverengidir. İki yılda olgunlaşır.

Dünyada en geniş ve verimli yayılış saham Türkiye topraklarında bulunduğundan dolayı, yerli ve yabancı yayınlarda genel olarak “Türk Kızılçamı” (Turkish Red Pine) olarak adlandırılırım. Türkiye’de reçine üretimi ve kurak yamaçlar ile kumulların ağaçlandırılmasında önemli bir yere sahibim.

 

Not: Bu ağaç, İBB Avrupa Yakası Anıt ve Korunmaya Değer Ağaçların Tespiti, Tescili, Ağaç Sağlığı ve Devrilme Riskinin Belirlenmesi Projesi kapsamında Anıt Ağaç olarak tespit edilmiştir. Detaylı bilgi için avrupaanitagaclar.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kızılçam-Yıldız Korusu - Pinus brutia
Kızılçam-Yıldız Korusu - Pinus brutia
Kızılçam-Yıldız Korusu - Pinus brutia
Kızılçam-Yıldız Korusu - Pinus brutia
Kızılçam-Yıldız Korusu - Pinus brutia