Dişbudak-Hidiv Korusu

DİŞBUDAK-HİDİV KORUSU (FRAXINUS EXCELSIOR)

A A

Anavatanım Türkiye, Batı Asya ve Avrupa’dır. Ülkemizde, Kocaeli, Toros Dağları, Trakya ve Karadeniz bölgesi ormanlarında doğal yayılış gösteririm. Zeytingiller (oleaceae) ailesindenim.

İstanbul’da yaygın olarak Boğaz boyunca; Beşiktaş, Sarıyer, Fatih, Beykoz ve Üsküdar ilçelerinde yayılış gösteririm.

1923 yılından beri Hidiv Korusu’nda bulunmaktayım. 16 metre boya, 75 cm gövde çapına sahibim.

Habitusum yuvarlak ve gevşek bir tepe oluşturur. Büyük boylu, yaprağını döken bir ağacım.

45 metre boya, 3.5 metre gövde çapına ulaşabilirim. Ortalama 1000 yıl yaşarım.

Başlangıçta gövde kabuğum düzgün, esmer lekeli ve gri renkli, daha sonraki dönemlerde boz renkli ve derin çatlaklı olur.

Yaz yeşili tüysü, bileşik yapraklarım uzun, oval, sivri uçlu, kenarları dişli 7-15 adet yaprakçıktan oluşur. Yaprakçıklarımın üst yüzü koyu yeşil, tüysüz ve parlak; alt yüzü açık mavimsi-yeşildir

Mayısta ayında yapraklanmadan açan çiçeklerim sarı veya kırmızı renklidir. Çiçek kurullarım önce dik durur, sonra aşağı sarkarlar.

“Samara” olarak bilinen kanatlı meyvem, genellikle tek bir tohum içerir kuru ve açılmayan meyvelerim kanatlı uzun ve dar şekillidir.

Odunum, güçlü ve elastik yapısından dolayı tenis raketleri, hokey çubukları, kriket kütükleri gibi çok çeşitli spor malzemeleri için kullanılır. Yaş odunum, yakacak odun olarak kullanılabilir. Şehirlerdeki hava kirliliğine ve kış soğuğuna karşı dayanıklıyım.

 

Not: Bu ağaç, İBB Anadolu Yakası Anıt ve Korunmaya Değer Ağaçların Tespiti, Tescili, Ağaç Sağlığı ve Devrilme Riskinin Belirlenmesi Projesi kapsamında Korunmaya Değer Ağaç olarak tespit edilmiştir. Detaylı bilgi için anadoluanitagaclar.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Dişbudak-Hidiv Korusu - Fraxinus excelsior
Dişbudak-Hidiv Korusu - Fraxinus excelsior
Dişbudak-Hidiv Korusu - Fraxinus excelsior
Dişbudak-Hidiv Korusu - Fraxinus excelsior
Dişbudak-Hidiv Korusu - Fraxinus excelsior